Yaratıcı Drama Dersi  (Çocuklara Özel)

Yaratıcı Drama Dersi (Çocuklara Özel)

Bir grup içerisindeki kişilerin, Herhangi bir şeyi/konuyu (duygu, düşünce, davranış, yaşantı, olay, olgu, kişi, yer, kavram, soyut ya da somut herhangi bir şey) kendi yaşantısal süreçlerinden faydalanarak, dramatik an/anlar içeren rol oynama, doğaçlama ve oyunsu süreçler yoluyla bir kurgusal gerçeklik içerisinde, anlamlandırılması, deneyimleyerek yapılandırması, canlandırmasıdır.

 

-Topluluk önünde konuşma becerilerinizi geliştirir. Eğer kaygı düzeyiniz çok yüksek değilse, kendinizi insanların önünde konuşmaya zorlamak, bu konuda daha iyi olmanızı sağlayacaktır.

-Takım çalışmasının değerini öğrenirsiniz.

-Size empatiyi öğretir. Özgüven kazanırsınız. Egonuzdan sıyrılmayı öğrenmek, gerçek dünyada çok az insanın öğrenmeye istekli olduğu bir beceridir. Kendinizi, başarıyı yakalamaya çalışırken biraz da mahçup olmaya şartlarsanız, o zaman daha fazla başarı elde edersiniz.

-Zaman sınırına uyarak çalışmayı öğrenirsiniz.

-Okuma becerileri kazanmanın kesin yoludur. Tiyatro ile ilgili muhteşem şeylerden birisi de bir metnin sonsuz farklı yolla yorumlanabilir olmasıdır. Bir metni analiz etmenin ve yaklaşımın yeni yollarını bulursunuz çünkü metni sadece masa başında okumak yerine canlandırmak zorundasınızdır.

-Kelimelere karşı takdir duygunuz artar.

-Ezber becerileriniz mükemmelleşir.Sadece kelimeleri ve ipuçlarını hatırlamaktan daha öte bir şeyden bahsediyoruz. Kendinize öğrettiğiniz ezberle ilgili taktikler ve sahne üzerinde pek çok şeyi aynı anda yapmayı öğrenme şekliniz, hayatın ilerleyen yıllarında ders çalışma, iş yapma ve zihninizi organize etme şeklinizi de etkiler ve geliştirir.

-Fiziksel olarak aktif olma alışkanlığı kazandırır. Dans koreografisi, sahne kurma ya da sahne değiştirme dahil tiyatro fiziksel olarak güç ve çalışma gerektiren bir sanat dalıdır.