Otizm ve Sanat

Vals Sanat Merkezi otizmli bireyleri de düşünerek onların müziğe, resme ve dansa olan ilgilerine yanıt vermektedir. Otizmli bireylerin sosyal gelişimlerine büyük katkısı olduğu bilimsel olarak ispatlanmış olan sanat dallarında, çocuk veya yetişkin alanlarında, istedikleri branşta özel ders veya grup dersleri verilmektedir.

 Otizm ve Sanat

 Son yıllarda her 40 çocuktan 1’inde görülen otizm vakasının ne yazık ki tıbbi, farmakolojik bir çözümü yoktur. Otizm belirtilerinin azalması yoğun eğitimle ve sosyal etkileşimin artması ile mümkün olmaktadır. Son yıllarda yapılan bilimsel araştırma ve deneyler göstermiştir ki otizmli bireylerin, sanata olan ilgileri ve yetenekleri diğer nöro tipik kişilere göre istatistiksel veri olarak daha yüksek olabilmektedir.

 Aynı zamanda araştırmalar göstermiştir ki sanatla ilgilenen otizmli birey kendini daha iyi ifade edebilme, sosyal iletişime daha rahat geçebilme ve otizmden kaynaklanan stereotip hareketleri minimuma düşürebilme yeteneği kazanmaktadır.

 Vals Sanat Merkezi, bu bilgileri göz ardı etmeden, bilimsel çalışmalar ışığında otizmli bireylere eğitim vermek için kapılarını sonuna kadar açmışlardır.

 Otizm ve Müzik

 Otizmli bireyler melodileri farklı bir kulakla duyabilirler. Aynı zamanda ritim onların duyusal gelişimlerini olumlu yönde etkiler. Beyinsel gelişimlerinde ve endişe, korku gerginlik, algısal eksiklikler gibi sorunların çözümünde destekleyici sanat dalı olarak müzik görülmektedir. Müziğin ruha iyi gelmesi gibi otizmli bireylerde aynı zamanda bedensel ve fiziksel bir rahatlama ve dinginlik sağlamaktadır.

 Vals Sanat Merkezi, kişinin ilgi alanına göre onu yönlendirerek sanatla iç içe olmasını sağlar. Otizmli bireylerin, birebir çalışma veya grup çalışmaları ile bilişsel ve duyusal gelişimlerine katkı sağlamayı hedefler.

 Otizm ve Dans

 Dans, otizmli bireylerde stereotip hareketler (tekrarlayıcı hareketler) sıklıkla görülen bir davranıştır. Örneğin sürekli el çırpmak veya parmaklarını oynatmak gibidir. Bu tarz istenmeyen hareketlerin azaltılmasında dansın katkısı olduğu bilimsel araştırmalarla ispatlanmıştır. Otizmli bireyin dans etmesi ona ergoterapi etkisi yapar. İstem dışı hareketleri yapmamasını sağlar. Dansın ritmik ve sıralı olması onların sistemli ve kurallı olmasına sebep olmakta bu da gelişimlerini olumlu etkilemektedir.

 İletişim

 Vals Sanat Merkezi iletişim adreslerinden yetkilerle iletişime geçerek çocuğunuz, yakınınız veya tanıdığınız otizmli bireyler için görüşme sağlayabilirsiniz. Onların gelişimsel süreçlerinde katkıda bulunmak merkezimiz olarak bize gurur verecektir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

I accept the Privacy Policy * for Click to select the duration you give consent until.