Enstrüman Eğitimine Başlamanın Yaşı Var Mıdır?

Günümüzde çocuklukta kazanılabilecek olan en güzel yeteneklerden biri de enstrüman çalmayı öğrenmektir. Bu konuda enstrüman eğitimi almak çok önemli bir yere sahiptir. Ayrıca; İleri yaşta olan kişiler de bu eğitimden faydalanabilir. Aslında herhangi bir enstrümanı çalmayı öğrenirken yaş ile ilgili olan ana gereklilik fiziksel yeterlilik olmaktadır.

 

 Enstrüman Çalmanın Önemi

 

 Genel olarak enstrüman eğitimi her yaş grubuna faydası olan bir hobi olarak bilinmektedir. Aslında her yaştan kişi müzik yeteneklerini belirli amaçlara bağlı olarak geliştirmektedir. Bunlar: hobi, kariyer ve saygınlık şeklinde sıralanabilir. Uzmanlar müziğin hafızayı ve sözel zekayı geliştirdiğini, ilerleyen bazı yaşlarda da ağrıları azalttığını, psikolojik kaygıların önüne geçtiğini kanıtlamıştır.

 

 Bunlara benzer olarak da müzik, günümüz şartlarında kanser tedavisinde de aktif olarak kullanılmaktadır. Enstrüman eğitimi hem kişiye hem de çevresindeki insanlara fayda sağlamaktadır.

 Enstrüman Eğitimi Almak

 

 Her müzik çeşidine ait spesifik enstrüman çeşitleri bulunmaktadır. Müzik aleti tercih edildikten sonra kişiye yardımcı olabilecek eğitimli kişiler veya ders veren kuruluşlar ile görüşmeler yapılmalıdır. Bu konuda eğitmenin önemi kadar, kurs merkezi de büyük öneme sahiptir.

 

 Enstrüman Çalmak İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

 

 Herhangi bir müzik aleti çalmak için fiziksel ya da mental yeterliliğe sahipseniz bu konuda yaşın bir öneminin olmadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yaş ile ilgili olarak, ana fark öğrenme hızı olmaktadır. Bu konuda da çocukluk ve erken yaş süreçlerinde, vücudun motor öğrenme hızı ileri yaşlara oranla çok daha fazladır.

 Genel olarak; kişi enstrüman eğitimi aldığı zaman; genç yaşta ise 4 veya 5 ay da müzik aletini öğrenilebiliyor. Bunun yanında yaş ilerledikçe bu süre 8-9 aya çıkabiliyor. Aslında bu konu çocukluk dönemi için de geçerli olmaktadır.

 

 Müzik aleti çalma konusunda fiziksel yeterliliğe sahip olmayan bir kişiye müzik dersi verirken çok dikkatli olunmalı ve doğru yönlendirme yapılmalıdır. Müzik aletlerini çalmaya karar verdikten sonra mutlaka bir uzmana yeterlilik ile ilgili danışılmalıdır.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

I accept the Privacy Policy * for Click to select the duration you give consent until.