Enstrüman Çalmanın Çocukların Gelişimine Etkileri Nelerdir?

En önemli sanat alanları içerisinde şüphesiz enstrüman çalmak gelir. Sadece profesyonel değil ayrıca amatör olarak da pek çok kişi farklı enstrümanları çalmaya çalışır. Fakat enstrüman çalmanın aynı zamanda farklı bir yönü vardır. O da çocuk gelişiminde sağladığı etkidir. Bu konuda müzik ruhun gıdasıdır ile ağaç yaşken eğilir cümlelerini bir araya getirmek mümkün. Özellikle çocukların küçük ve büyük motor becerilerini geliştirmek için en önemli alanlar içerisinde enstrüman çalmak gelir. Aynı zamanda çocuklar enstrüman çalarak kendisini farklı bir yolla ifade etmenin yolunu bulmuş olur. Yaş fark etmeden her çocuk istediği enstrümanı tercih edebilir.

Enstrüman Çalmanın Çocukların Gelişimine Etkileri

Hem çocuklar hem de yetişkinler için enstrüman çalmak her zaman farklı amaçlar doğrultusunda yararlıdır. Yani fiziksel ve ruhsal olmak suretiyle iki farklı yönden olumlu durumlar yaratırlar. Ancak söz konusu çocuklar olduğu zaman farklı enstrümanları çalmanın pek çok açıdan önemli yararları bulunur.

-Hem büyük hem de küçük motor becerileri önemli oranda gelişir.

-Çocukların kendilerini farklı bir yoldan ifade etmelerine olanak verir.

-Olumlu ya da olumsuz duyguları rahatlıkla dile getirmelerine fırsat tanır.

-Dikkat ve konsantrasyon sağlar.

-Hafıza becerilerini önemli oranda geliştirir.

-Pek çok farklı konu hakkında odaklanmalarına fırsat tanır.

Özellikle değişik enstrümanları çalarken çocuklar beyinlerinin farklı bölgelerini çalıştırır. Bu da onların ihtiyaç duymadığı farklı beyin bölgelerinin harekete geçmesine olanak verir. Sonuç olarak değişik motor becerileri kazanan çocuklar, pek çok açıdan yaşamlarını çok daha sosyal ve etkin geçirir.

Çocuklar Hangi Enstrümanları Çalabilir?

Aslına bakılırsa hangisi olursa olsun çocuklar tüm farklı enstrümanları çalma becerisine sahiptir. Burada önemli olan öncelikle çocuğun istediği bir enstrümanı çalmasıdır. Çünkü bu durum çocuğun özellikle özgüven kazanmasına ve kendini ifade etmesine fırsat tanır. Bununla beraber gitar, piyano, saz, keman ve benzeri bir müzik aletleri çocukların tercih ettiği popüler enstrümanlar içerisinde yer almaktadır. Tabii birden fazla enstrümanları farklı zaman dilimlerinde çalmaları, beyin motor becerilerini çok daha etkin şekilde harekete geçirmelerine imkan verir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

I accept the Privacy Policy * for Click to select the duration you give consent until.